top of page

Pronájem

Jakmile uděláš jednou dobrý skutek, budeš o něj žádán neustále"

​Pronájem bytu, domu nebo komerčních prostor je kapitola sama pro sebe. Velmi, velmi často se setkávám u realitních makléřů s tím, že nad zprostředkováním pronájmů lehce ohrnují nos. Jsem přesvědčený, že se jedná o důležitou službu, která má svá specifika a rozhodně není jednoduchá.

Že musí být prezentace pronajímané nemovitosti stejně precizní jako u prodejů je jasné. Budu lehce neomalený, ale u prodejů může být klientům víceméně jedno, kdo jejich nemovitost koupí. U pronájmů je to přesně naopak. Každý majitel nemovitosti by rád tu svou pronajal jen těm nejlepším zájemcům a v dnešní době, kdy je zejména ve velkých městech poptávka po bytech do pronájmu několikanásobně větší než nabídka, si opravdu vybírat mohou. O to větší zodpovědnost na realitním zprostředkovateli leží.

 

Ode mě majitelé vyžadují nájemce, u kterého je vysoká pravděpodobnost, že bude ctít psané i nepsané dohody, bude nájemné a poplatky za služby hradit včas a bude pro své okolí příjemným sousedem. Faktem je, že na prohlídky pronajímaných nemovitostí vodím už poměrně dost prolustrované zájemce. Každého z nich požádám o bližší informace, včetně jejich identifikačních údajů. Pokud mi je sdělit odmítne, má na to samozřejmě právo, ale bohužel tím naše komunikace končí. Na prohlídku nepřivedu nikoho, o kom nic nevím, neprojde lustrací v evidencích exekucí, insolvenčním rejstříkem apod. Nepíše se mi to snadno, ale uvedu jednoduchý příklad. Každého zájemce se už do telefonu ptám, zda nemá nějaké dluhy, exekuce apod. 10 % lidí se přizná, že nějaký škraloup má. V pořádku, to se stane a můžeme se dál bavit. Je přeci nesmysl řešit nějakou nezaplacenou pokutu z MHD, nebo 10 let řádně splácený dluh. Pokud se ale zhruba dalších 50 % zájemců do telefonu dušuje, že jsou samozřejmě bez dluhů a já následně lustrací zjistím, že je proti nim vedeno x exekucí, tak něco v pořádku není. Už od začátku to není férové jednání. Mám jednoho přeborníka, který si chtěl pronajmout velice luxusní dům u Plzně a bylo proti němu vedeno 64 exekucí.

 

Dobrý realitní zprostředkovatel je tady v případě pronájmů mimo jiné od toho, aby vybíral a na prohlídku vodil už prověřené zájemce. Pokud i po prohlídce zájemce o nemovitost stojí, zprostředkuji setkání s vlastníkem. Konečné rozhodnutí je vždy na majiteli nemovitosti. Ten má jednoznačné právo výběru a je to on, kdo nastavuje pravidla.

bottom of page