top of page
  • Obrázek autorabukovjan

Tipy jak si udělat z domova kancelář

V době, kdy se naše obývací pokoje proměnily v kanceláře a kuchyňské stoly v pracovní stanice, je zřejmé, že práce z domova přestává být jen dočasným trendem a stává se novou normou.domácí kancelář
Kancelář z domova

Ať už jste digitální nomád, freelancer, nebo máte flexibilní pracovní dobu v korporátu, vytvoření produktivního a inspirativního pracovního prostředí doma může být výzvou, která se neobejde bez špetky kreativity a špetky humoru. Takže, jak si zařídit domácí kancelář, aby byla vaše práce z domova nejen efektivní, ale i příjemná? Začněme příběhem o Tomášovi, který se rozhodl, že jeho postel je ideálním místem pro práci. Vždyť co může být lepšího, než pracovat pohodlně uvelebený mezi polštáři s notebookem na klíně? Brzy však zjistil, že jeho produktivita trpí, záda bolí jako čert a příliš často ho přemáhala chuť si zdřímnout. Tomáš tedy musel přehodnotit svou strategii a zjistil, že klíčem k úspěchu je vytvoření speciálního pracovního prostoru, který odděluje práci od osobního života.


Vytvořte si specifický pracovní prostor


Ideálně byste měli mít v domě místo, které je věnované pouze práci. Nemusí to být celý pokoj – i roh místnosti nebo rozkládací pracovní stanice mohou udělat zázraky. Důležité je, aby toto místo bylo svatyní produktivity, místem, kam jdete "do práce". Tato část příběhu bývá totiž velmi problémová. Pokud Vás nekontroluje urputná manželka, tak máme všichni tendenci pracovní povinnosti doma lehce odkládat a věnovat se tu ledničce, tu zase hrátkám se psem, v tom lepším případě s partnerkou.


Přizpůsobte si prostředí


Nejste omezeni šedými kancelářskými stěnami, tak proč si nevytvořit prostor, který vás inspiruje? Zkuste se obklopit oblíbenými barvami, rostlinami, akváriem nebo uměleckými díly. Dokonce i výběr ergonomické židle, která vám bude připomínat trůn, může být zábavným způsobem, jak zvýšit vaši produktivitu. V práci často nadáváme, jak se nám naše kancelář nelíbí, tak to pojďme v domácím prostředí napravit. Je to jen a jen na nás samotných.


Pravidelné pauzy


Existuje ovšem také opačný extrém. Home office totiž neznamená být připoután k pracovnímu stolu od svítání do soumraku. Vezměte si příklad z Tomáše a jeho postelového experimentu – je velmi důležité si dát pauzu. Krátké procházky, vykoupání v zahradním bazénu, krátká procházka se psem, strečink, nebo třeba jen pětiminutová meditace mohou zázračně obnovit vaši energii.


Udržujte pořádek 


Tento odstavec se mi píše obzvláště těžce, protože o neustálém nepořádku v mé domácí pracovně bych mohl vyprávět celé hodiny. Organizovaný chaos prostě některým z nás velmi dobře funguje, ale většina z vás potřebuje udržovat svůj pracovní prostor v čistotě a pořádku, jak se odborně říká, aby byla zachována mentální jasnost. Představte si, že vaše pracovní prostředí je jako vaše mysl – čím více organizovaná, tím lépe. A navíc máte doma s manželkou klid.


Nastavte si hranice


Práce z domova může být výzvou, pokud jde o oddělení pracovního a osobního života. Buďte jako Tomáš po jeho osvícení a nastavte si jasné hranice. Informujte své domácí, že když jste "v práci", neměli by vás ostatní rušit, pokud to není absolutně nezbytné. Velice dobře vím, jak mi dovede čechrat nervová zakončení třeba takový zvuk vysavače, a to vždy ve chvíli, když mě napadají ty nejgeniálnější nápady.


Nezapomeňte na světlo


Dostatek přirozeného světla může zlepšit vaši náladu a produktivitu. Pokud je to možné, umístěte svůj pracovní stůl tak, abyste měli výhled z okna. Existují samozřejmě různé rušivé elementy. Lze celkem pochopit, že zejména v létě je pro pány výhled z okna na zastávku plnou spoře oděných studentek zdravotnické školy neplánovanou přestávkou. Ale představte si, že jste kapitánem lodi, která pluje na vlnách kreativity a efektivity. V


Vytvoření produktivního a inspirativního domácího pracovního prostředí je proces, který vyžaduje experimentování a přizpůsobení se vašim osobním potřebám. Buďte jako Tomáš, který se nezalekl změnit svůj přístup (a místo pro práci) a objevte, co pro vás funguje nejlépe. S trochou kreativity, humoru a těchto tipů se vaše domácí kancelář může stát základnou vašich nejproduktivnějších dnů.


A nezapomeňte mi napsat, jak to máte s domácí kanceláří vy.


67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page