top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraRoman Bukovjan

Vytryskne v Karlových Varech pramen živé vody?

Dovolte mi Vás předně pozdravit. Věřím, že jste všichni po dovolených v plné síle a už se připravujete na pokud možno „normální návrat“ ke svým každodenním činnostem. Většina z nás trávila letošní dovolenou v tuzemsku a za mě mohu říci, že jsem byl nadmíru spokojený. Přeji Vám všem pevné nervy s přípravou dětí do školních lavic, kam se vrací po opravdu velmi dlouhé pauze.


Neustále se mě někdo ptá, jak to vidím s realitním trhem dál, zda budou ceny nemovitostí klesat, nebo jak to vlastně bude. Nejsem ekonom ani prognostik, a tak mi dovolte napsat pár řádek z pohledu makléře a majitele poboček realitních kanceláří v Plzni, Praze a Karlových Varech a podělit se s mými zkušenostmi.


Nevím jak to měli ostatní RK a makléři, ale ve chvíli, kdy byl vyhlášen nouzový stav, mi přestal telefon prakticky vyzvánět, až jsem pojal podezření, že můj přístroj vypověděl službu. Užíval jsem si rodiny, pustil se do dlouho odkládaných úprav u našeho domu. V hlavě mi ale stále zůstávala mírná obava z toho, na jak dlouho se asi realitní trh zastavil. Nevím přesně v jakém okamžiku nastal obrat, ani čím byl způsobený. Najednou začal jeden den telefon vyzvánět s takovou intenzitou, až jsem pojal podezření, že se všichni klienti někde na sociálních sítích domluvili a vyzkouší na mě „zátěžový test“, dle vzoru pořadu pana Pohlreicha.


Najednou chtěli všichni prodávat, kupovat, mít vlastní dům, byt, zahradu, chatu či chalupu. Každý kdo mě zná ví, že své klienty chci důkladně poznat, vědět za jakých okolností nemovitost prodávají nebo kupují. Zajímalo mě, co bylo tím hlavním spouštěčem, že se k prodeji či koupi nemovitosti rozhodli právě v období lehkého uvolňování anticovidových opatření. Strašně rád bych Vám sdělil nějaké překvapivé zjištění, ale k mému velkému úžasu jsem zjistil, že žádný takový impuls nebyl. Samozřejmě se často zmiňovalo plánované zrušení daně z nabytí nemovitostí, ale jednalo se podle všeho spíše o okrajový argument.


Jedna věc je ale nesporná a uvědomil jsem si jí až později. Jsou to obrovské rozdíly mezi jednotlivými oblastmi. V Plzni a okolí naše prodeje výrazným způsobem vrostly, poptávka výrazným způsobem převyšuje nabídku a ceny nemovitostí dle našich statistik v žádném případě, až na malé výjimky nekolísají ani jedním směrem. Naprosto odlišná situace je v Karlových Varech. Záměrně píši v Karlových Varech a ne na Karlovarsku. Realitní obchody mimo město Karlovy Vary fungují velice dobře, prodávají se nemovitosti v Chodově, Lokti, Ostrově i jinde v okolí. Kde je situace ale naprosto odlišná jsou samotné Karlovy Vary. Tam nebyla situace nikterak zářivou ani před pandemií. Odliv rusky mluvících klientů byl patrný na každém rohu. Nemovitosti, které velmi draze v minulosti nakoupili, se nedařilo za ceny, jenž by se alespoň trochu blížili těm pořizovacím, prodat. Ne, že by poptávka od této klientely neexistovala, ale co je podle mého názoru odlišné, je jejich společenská třída. Ve Varech jsme byli dlouhá léta zvyklí, že kupující disponovali prakticky neomezenými finančními prostředky a když prostě nějakou nemovitost chtěli, tak si ji koupili i za nesmyslně vysokou cenu. Dnes se daleko více setkáváme s cizinci, jenž mají zájem o nesrovnatelně levnější nemovitosti.


Pandemie a opatření proti jejímu šíření zasadili městu, které bylo prakticky závislé na této klientele obrovskou ránu. Před několika týdny jsem se s rodinou procházel od Thermalu po Pupp. Byl jsem šokován, jak málo lidí se na vrcholu sezony v této nejlukrativnější části města pohybuje, kolik obchodů, restaurací a hotelů je zavřených. Člověk ale nemusí být žádným odborníkem, aby pochopil, kde je problém. Karlovy Vary jsou prostě pro tuzemskou klientelu velmi drahé a kromě lázeňské péče, kterou si vůbec netroufám hodnotit, nemají turistům moc co nabídnout. Tím, že tady máme pobočku, z Varů pochází moje manželka, bydlí zde má tchýnička Tánička, tak se zde pohybuji již několik let opravdu často. Když srovnám kulturní život s Plzní, jsou to dva naprosto rozdílné světy. Důvod je prostý. Kultura, koncerty, nejrůznější slavnosti jsou v Plzni dělány primárně pro obyvatele města, popř. pro tuzemské turisty. Shodou okolností jsem byl po úrazu ruky v srpnu tohoto roku v lázních Třeboň. Pobyty jsou tady pro letošní sezonu bezkonkurenčně vyprodané, ve městě je neskutečně živo, prakticky každý den probíhala nějaká kulturní akce. A to v žádném případě netvrdím, že lázeňský pobyt v Třeboni je nějakou levnou záležitostí.

Ještě jeden faktor je podle mě důležitý. V Karlových Varech prakticky neexistuje žádná velká průmyslová zóna, obrovské procento lidí zaměstnává cestovní ruch, lázeňství a související služby. Pokud tedy dojde k masivnímu úbytku turistů, logicky si bude muset spousta lidí hledat nová místa, nebo v tom horším případě skončí v evidenci pracovního úřadu.


Když se mě tedy někdo zeptá, jakým směrem se ceny nemovitostí budou vyvíjet, odpovím jednoduše. Jsou lokality, kde ceny můžou klidně i nadále růst a jsou lokality, kde jsem přesvědčen, že ceny budou muset poměrně dramaticky klesat.


Přeji Karlovým Varům, aby se z této neradostné situace pokud možno brzy dostaly, a moc bych si přál, aby se nejednalo o návrat k „normálu“ tak jak jsme ho znali v minulých desetiletích.


„Docela by mě zajímalo, kde mohli ti soudruzi udělat chybu“


Přeji Vám krásné dny přátelé


48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page