top of page
  • Obrázek autorabukovjan

Vývoj cen nemovitostí v roce 2024: Srovnání Plzeňského a Karlovarského kraje

V roce 2024 jsme byli svědky řady významných událostí, které ovlivnily realitní trh v celé České republice. Zvláště pozoruhodné je však srovnání vývoje cen v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde se trh nemovitostí vyvíjel odlišnými směry. V tomto článku se podíváme na klíčová data a trendy, které ovlivnily ceny nemovitostí v obou regionech, a snažíme se nabídnout ucelený pohled na to, co tyto změny znamenají pro potenciální kupce a investory.vývoj cen nemovitostí v Plzeňském kraji
Plzeň

Plzeňský kraj - Stabilita a pozvolný růst


V Plzeňském kraji jsme od poloviny roku 2023 a během roku 2024 pozorovali relativní stabilitu cen nemovitostí s mírným nárůstem. Průměrná cena bytů vzrostla o 3,2 % ve srovnání s rokem 2023, zatímco ceny rodinných domů vykázaly růst o 2,5 %. Tento pozvolný růst lze částečně připsat stabilnímu ekonomickému prostředí a rostoucí poptávce po bydlení v regionu. Klíčovým faktorem bylo také pokračující rozvoj infrastruktury, který zvýšil atraktivitu Plzeňského kraje pro obyvatele i investory.


Velkou stabilitu zaručuje zejména samotné krajské město Plzeň, které patří z pochopitelných důvodů k rychle se rozvíjejícím metropolím s nízkou mírou nezaměstnanosti, velmi dobrou dostupností lékařské péče, širokou nabídkou kulturního a sportovního vyžití a slušnou dopravní obslužností.


Mezi velmi žádané lokality ale patří blízká města a obce jako jsou Zruč - Senec, Druztová, Třemošná, Chotíkov, nebo města a obce v jižní části kraje, spojená s Plzní dálničním přivaděčem, samotnou dálnicí a nově budovanými obchvaty. Velice žádanými lokalitami jsou tady například Vejprnice, Tlučná, Nýřany, Dobřany nebo Přeštice.


Vývoj cen nemovitostí v karlovarském kraji
Karlovy Vary

Karlovarský kraj - Dynamika a nejistota


Na druhé straně Karlovarský kraj zažil ve stejném období výraznější dynamiku. Ceny nemovitostí zde vykázaly kolísání, které se v průběhu roku mírně stabilizovalo, ale i tak zůstaly volatilnější než v Plzeňském kraji. Průměrná cena bytů v Karlovarském kraji klesla o 1,8 %, zatímco ceny rodinných domů se snížily o 2,1 %.


Samotné město Karlovy Vary se stále nemůže vyrovnat s výrazným odlivem ruských investorů, kteří v posledním půlstoletí do velké míry určovali tržní hodnotu nemovitostí. Výsledkem je obrovské množství nabízených nemovitostí v té nejvyšší cenové hladině, velké a luxusní byty v centru, hotely nebo obchody a jen velmi omezený zájem těch, kteří jsou ochotni mnohdy přemrštěné ceny akceptovat. Ve srovnání s Plzní zcela jistě nabídka kulturního a sportovního vyžití pokulhává, obdobné je to i s dostupností lékařské péče nebo nabídkou zaměstnání.


Na druhé straně trh s nemovitostmi do jisté míry zachraňovali relativně levné nemovitosti na Sokolovsku nebo Kraslicku.


Samostatný příběh se odehrává v Chebu, a to díky velmi rozsáhlým investicím do vybudování velkých průmyslových zón a tím širokou nabídkou kvalifikovaného zaměstnání i těsné blízkosti hranic s Německem. O byty, rodinné domy i pozemky je zde stále vzrůstající zájem a ceny nemovitostí se lehce zvedají.


Město Aš, které v minulosti zaznamenalo lehký pokles cen nemovitostí si v současné době drží ceny víceméně stabilní.


Když to všechno shrneme. Zatímco Plzeňský kraj si udržel stabilní růst cen, což ho činí atraktivním regionem pro dlouhodobé investice do nemovitostí, Karlovarský kraj nabízí potenciálně zajímavé příležitosti pro kupce, kteří hledají nižší vstupní ceny a jsou ochotni přijmout s tím spojené riziko.

Pro investory a kupující to znamená, že Plzeňský kraj představuje bezpečnější, avšak možná méně ziskovou investici s očekávaným stabilním růstem. Karlovarský kraj naopak může lákat ty, kteří hledají krátkodobé příležitosti a jsou ochotni akceptovat větší riziko s potenciálem vyšších výnosů.


Věřme, že se ekonomice bude dařit, banky budou poskytovat hypoteční úvěry za rozumných podmínek a média nebudou publikovat hysterické a ničím nepodložené články o tom, že ceny nemovitostí spadnou o třetinu, jak jsme byli svědky v uplynulých dvou letech.34 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page