top of page
  • Obrázek autorabukovjan

Kontrolní seznam - prodej nemovitosti

Nezbytná pomůcka pro jedince, kteří se chtějí poprat s prodejem nemovitosti bez odborníka, z řad realitních makléřů.
Občas se setkám s lidmi, kteří si chtějí svojí nemovitost prodat sami, bez realitní kanceláře a pomoci makléře. Pamatujte, že prodej nemovitosti je proces, který může být pro mnohé stresující a komplikovaný. Abychom tento proces usnadnili a zpříjemnili, připravili jsme pro vás jednoduchý, ale užitečný kontrolní seznam, který vás provede celým procesem krok za krokem. Od prvních příprav, přes drobné opravy a úklid, až po kompilaci potřebných dokumentů pro převod nemovitosti. Tento kontrolní seznam nejen usnadní celý proces, ale také vám pomůže dosáhnout lepší ceny při prodeji.


Předprodejní příprava


1. Seznamte se s trhem - Než začnete s jakoukoliv přípravou, je důležité pochopit trh. Zkoumejte ceny podobných nemovitostí ve vaší oblasti a zjistěte, jaké jsou aktuální trendy.


2. Ocenění nemovitosti - Získejte ocenění vaší nemovitosti od několika realitních agentur nebo profesionálního znalce. Toto vám pomůže stanovit realistickou prodejní cenu.


3. Úklid - Udělejte si čas na důkladný úklid a odstraňte všechny nepotřebné věci, které by mohly potenciálního kupce odradit. Čistá a uklizená nemovitost působí větší a přívětivější.


4. Drobné opravy - Opravte vše, co je potřeba - od protékajících kohoutků, přes vrzající dveře, až po praskliny ve zdech. Tyto drobné detaily mohou mít velký vliv na první dojem.


5. Homestaging - Zvažte profesionální homestaging, nebo se alespoň pokuste o malé změny, které zvýší atraktivitu vaší nemovitosti. Někdy stačí přeskládat nábytek nebo přidat pár dekorací.


Seznam dokumentů


1. List vlastnictví - Základní dokument, který prokazuje vaše vlastnictví nemovitosti a poskytuje informace o právním stavu nemovitosti.


2. Energetický štítek - Dokument, který informuje o energetické náročnosti budovy.


3. Znalecký posudek - Pokud byl proveden, přiložte i znalecký posudek ocenění nemovitosti.


4. Doklady o provedených opravách a investicích - Tyto dokumenty mohou zvýšit hodnotu vaší nemovitosti. Připravte si také kompletní stavební dokumentaci. Pokud jí nemáte, budete potřebovat alespoň tzv. "pasport stavby", tedy jakousi zjednodušenou dokumentaci.


5. Právní dokumentace - Zahrnuje veškeré smlouvy a dohody související s nemovitostí, například smlouvy o nájmu.


Proces prodeje


1. Opravdu nechcete odborníka? - Opravdu dobře zvažte, zda skutečně nechcete prodej svěřit do rukou profesionála. Realitní makléř vám může ušetřit čas i peníze.


2. Marketingová strategie - Vytvořte atraktivní inzerát s kvalitními fotografiemi a detailním popisem nemovitosti. Rozhodněte se, na jakých platformách bude inzerát publikován a zjistěte si, kolik vás to bude vlastně stát. Pokud totiž chcete svou nemovitost opravdu efektivně nabízet a také topovat, možná budete překvapeni, že to nic levného není.


3. Prohlídky nemovitosti - Připravte se na prohlídky s potenciálními kupci. Ujistěte se, že nemovitost budete prezentovat v tom nejlepším možném světle, ale pravdivě.


4. Vyjednávání - Buďte připraveni na vyjednávání o ceně. Vědět, kdy ustoupit a kdy trvat na svém, je klíčové.


5. Příprava kupní smlouvy - Po dohodě na ceně zajistěte právní přípravu kupní smlouvy a bezpečnou úschovu kupní ceny, buď u renomovaného advokáta, notáře, lze také zvolit bankovní úschovu. Nezapomeňte, že na kupní smlouvě musí být ověřeny podpisy. Poplatek za podání návrhu na vklad do příslušného katastru činí v současné době 2.000,- Kč.


6. Předání nemovitosti - Po podpisu smlouvy a převodu peněz dojde k předání nemovitosti novému majiteli. Nezapomeňte na předávací protokol. Budete poskytovat také nezbytnou součinnost při převodu energií.


Tip: Efektivní komunikace s potenciálními kupci. Buďte vždy dostupní a otevření dotazům. Poskytujte pravdivé a úplné informace. Snažte se vyhovět požadavkům na prohlídky nemovitosti. Pamatujte, že prodej nemovitosti je maraton, ne sprint.
42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page